cestovní kancelář SKY TOURS zimní pobyty, letní pobyty, lázeňské pobyty, poznávací zájezdy, dovolená


poloostrov Pelješac Přejít k nabídce ubytování

Po Istrii je Pelješac druhý největší poloostrov v chorvatském Jadranu, rozkládá se v jižní Dalmácii mezi Neretvanským a Malostonským průlivem a je 65 km dlouhý a 3 až 7 km široký.
Na ostrově jsou k vidění citrusové sady, spousta exotické vegetace, rozsáhlé vinice. Z hlediska turistiky se zde zastavil čas.
Hlavním střediskem cestovního ruchu je městečko Orebić - kolébka námořníků, který se nachází na jižním pobřeží proti ostrovu Korčula. Poloostrov Pelješac má trajektové spojení z Trpanje do Ploče na pevnině (plavba trvá cca 80 min a je příjemným "zpestřením a zkrácením" cesty) a z Orebiće do města Korčula a na ostrov Mljet.

moře a pláže
Pelješac je znám svými krásnými plážemi. Za nejpěknější část pobřeží poloostrova se pokládá úsek mezi letovisky Orebić a Viganj (západně od Orebiće), dobré jméno si zíkávají malá přímořská místa: Kučište, Perna, Viganj, Lovište. Zejména první tři vynikají velmi pěknými plážemi a výbornými podmínkami po vodní sporty, zejména windsufring. Konalo se tu i mistrovství Evropy ve windsurfingu.  Prapratno, známé svou pláží (patří k nejkrásnějším v Jižní Dalmácii).

sport a zábava
mezi nejoblíbenější sporty patří windsurfing - v okolí města orebiče se nachází řada surfových škol, půjčoven, surfařských barů apod. Půjčit si lze také kola a vypravit se na jednu z mnoha cest podél pobřeží nebo do vnitrozemí ostrova. Řadu restaurací, barů, diskoték, obchodů najdou klienti v Orebiči. Doporučujeme také ochutnat některou z místních specialit a zejména výborné domácí víno v odlehlejších vesnicích, kde se jakoby zastavil čas.

kam na výlet?
autem či pěšky k františkánskému klášteru a ke kostelu P. Marie Andělské s krásným výhledem na Orebić, protilehlý ostrov Korčula a četné ostrůvky v Pelješackém průlivu - cca 2 km (odbočka z hlavní silnice je u hotelu Bellevue).
Letovisko Trpanj - přístav trajektů, malá vesnička, v zátoce Blace léčivé bahno, které má velmi dobré léčivé účinky při chorobách pohybového ústrojí a gynekologických problémech. Podle posudků odborníků je účinnější než bahno v některých známých lázních. Je zatím přístupné volně, bez omezení.
Rybářská vesnice a letovisko Kučište - krásné oblázkové pláže, ráj surfařů.
ostrov a město Korčula trajektem nebo lodí - Korčula patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na chorvatském přímoří. Stará část Korčuly leží na vyvýšeném poloostrůvku spojeném s pevninou jen úzkou šíjí. Je ze všech stran obklopena hradbami ze 14. - 16. stol. Na obejití hradeb je třeba 15 - 20 minut. Je pozoruhodné, jak byla stará výstavba přizpůsobena místním povětrnostním podmínkám. Hlavní ulice vedoucí severojižním směrem se třikrát byť jen nepatrně lomí tak, aby se vytvořil určitý větrolam pro větry a bouře vanoucí tímto směrem. Stejné uspořádání mají i uličky rovnoběžné s hlavní komunikací. Aby do domů přicházelo ráno a večer co nejvíce světla a naopak v poledne co nejméně slunce, nejsou uličky přímé, ale jsou mírně pootočeny k severu. Tomuto půdorysu se říká "rybí kost".
letovisko Lovište - úzkou pobřežní silnicí přes Kučište a Viganj a pak přes horský hřeben na severozápadní pobřeží ostrova (krásné výhledy se otevírají na obě strany ostrova i na ostrov Korčulu).
Potomje - středisko vinařské oblasti Dingač. Z Potomje vede tunel směrem k pobřeží, 400 m dlouhý, jednostopý, neosvětlený. Tunel ústí ve svahu nad mořem v lokalitě Dingač. Svahy se rozkládají nad osadou Potočine směrem k zátoce Prisoje. Je posázen autochtonním druhem vinné révy, plavac mali crni, který se zpracovává v nejlepší značkové víno dingač (chráněné značkou od r. 1961), tunel usnadnil přístup vinařů k vinicím nad mořem, ale v současné době umožňuje i turistům dostat se autem až k pobřeží, k osadám Borak a Potočine, zdejší pláže jsou mimořádně půvabné, příroda velmi zachovaná , moře velmi čisté. Přímo v Potomje je řada vinných sklepů s možností ochutnávek a případného nákupu.
Malé vinařské a rybářské vesnice na strmém pobřeží východně od Orebiće - Postup, Borje, Podobuće (po velmi úzké silnici). Možnost koupání na malých odlehlejších plážích. Možnost ochutnávky a nákupu zdejšího výborného červeného vína postup přímo u místních vinařů.
pro zdatné turisty výstup na horu Sveti Ilija (961 m) - nejvyšší hora poloostrova, (zvaný též Hadí vrch čili Zmijino brdo), jedovatí hadi tu sice žijí dodnes, stáhli se však do málo přístupných, divoce zarostlých lokalit v horách. Při turistickém výstupu na horu Sveti Ilija stezce není třeba se jich obávat, v každém případě se však doporučuje obout si na túru dobré boty.
foto orebič tours

nabídka ubytování cena od od pláže strava relax bus letadlo pes
Dům Dusko 6 500 Kč 100 m BS ne ne ne ne
Dům Marija 4 990 Kč 200 m BS ne ne ne ano
Aminess Grand Azur**** - 0 m AI ne ne ne ne
Hotel & Apartmány Bellevue *** - 20 m AI ne ne ne ne
Hotel Orsan*** - 0 m FB ne ne ne ne
Julija Villa*** - 50 m HB ne ne ne ne
Prázdninový komplex Komodor - 150 m BS ne ne ne ne
Vila Lada 6 800 Kč 50 m BS ne ne ne ne
Vila Stresser - 0 m BS ne ne ne ano
kontakt facebook aacount google plus account