cestovní kancelář SKY TOURS zimní pobyty, letní pobyty, lázeňské pobyty, poznávací zájezdy, dovolená


Obec, malý přístav a nevelké letovisko (1 160 obyv.) se nachází na pobřeží Velebitského průlivu (Velebitski kanal), 2 km od národního parku Paklenica, pod jižními srázy pohoří Velebitu, 45 km jihovýchodně od Karlobagu a 42 km severovýchodně od Zadaru. Leží na Jadranské magistrále. Je součástí tzv. Starigradské riviéry, pobřežního pruhu dlouhého 20 km.
Město je postaveno na základech starověkého města Argiyruntuma.
Starigrad je místo, kde se hory a moře dotýkají, a je proto zajímavá nejen pro plavce, ale i milovníky turistiky, je totiž výchozím bodem pro návštěvu národního parku Paklenica.
Vzhledem k příjemným oblázkovým plážím, které jsou doplněny plochami na slunění, je letovisko vhodné pro rodiny s dětmi.
Zatímco pohoří Velebit a Paklenica jsou pravidelně navštěvovány milovníky turistiky a volného lezení, rekreační sportovci se mohou těšit na jízdu na kajaku, kanoistiku a rafting na řece Zrmanja. K dispozici jsou také tenisové kurty, sportovní hřiště a různé vybavení pro vodní sporty.
NP Paklenica
Paklenica byla národním parkem prohlášena v roce 1949. Rozprostírá se na ploše 3657 hektarů a tvoří kruh se vstupem u vesnice Marasoviči. Geologicky je tvořena vápencem s četnými krasovými jevy. Podle názoru odborníků vznikly kaňony Velká a Malá Paklenica tak, že se propadly stropy vyhloubených jeskyní.
NP vede na 150 kilometrů turistických a lezeckých tras. Tou nejnavštěvovanější je stezka Velkým kaňonem, která vede od recepce k horské chatě Paklenica. A právě zde ve Velkém kaňovu NP Paklenica se natáčely některé scény ze slavných filmů o Vinnetouovi.
V NP Paklenica můžete navštívit také systém podzemních chodeb zvaného „bunkry“, který byl postaven za vlády maršála Tita. Postavili zde doslova podzemní město, v němž mohlo asi 1000 lidí přečkat válku. Na obou stranách jsou vidět vysoké skály. Skalní stěny jsou téměř kolmé a tak je zde za dobrého počasí mnoho horolezců, protože tento terén je skutečně ideální cvičnou stěnou pro začátečníky.
Další zastávkou je oblíbené místo zvané Anica kuk (skála) ve výšce 712 metrů. Tady je nejpopulárnější lezecká stěna v Chorvatsku, kde se v létě pořádají horolezecké kurzy.
Půjdete-li dál, můžete se vydat směrem na Malou Paklenici, tudy se ale můžete vydat pouze s místním průvodcem, který zná dobře terén. Dalším zajímavým, návštěvním místem je nejznámější jeskyně parku Manitě Pec, jejíž vchod se nachází v 570 metrech nad mořem.
Vstupné do parku stojí pro dospělého cca 30 kun, děti od 7 do 18 let a dospělé nad 65 let cca 20 kun, vstupné do jeskyně Manita Pec (otevřeno o prázdninách denně od 10 do 13 hodin) cca 10 kun. Lze si také koupit třídenní lezecké povolení za cca 60 kun na osobu.
foto općina starigrad hr

nabídka ubytování cena od od pláže strava relax bus letadlo pes
Apartmánový dům Maria & Marta - 100 m BS ne ne ne ne
Dům Dario*** 9 350 Kč 80 m BS ne ne ne ne
Dům Gottwald - 80 m BS ne ne ne ano
Dům Ivka (SRD) - 350 m BS ne ne ne ano
Dům Matija - 0 m BS ne ne ne ano
Hotel Alan*** - 0 m HB ne ne ne ne
Pension Tota*** - 30 m BB ne ne ne ano
Privátní apartmány Starigrad- Paklenica 6 750 Kč 50 m BS ne ne ne ano
Vila Rovanjska - 0 m BS ne ne ne ne
kontakt facebook aacount google plus account