cestovní kancelář SKY TOURS zimní pobyty, letní pobyty, lázeňské pobyty, poznávací zájezdy, dovolená


Letovisko Primošten se  nachází v nejjižnější části Severní Dalmácie mezi zátokami Luka Primošten a Raduča, cca 28 km od Šibeniku. Primošten se rozkládá na dvou poloostrůvcích. Na prvním je stupňovitě rozmístěna stará vesnice. Původně to byl ostrov, který byl spojen s pevninou mostem (Primošten = přemostěný, připojený mostem). Na dominantním místě stojí kostel sv. Jiří z 15.a 18. stol. Centrum letoviska je malebné s úzkými uličkami a některými starými tradičními venkovskými stavbami.
Druhý, zalesněný sousední poloostrůvek zvaný Raduča zaujímají výhradně zařízení cestovního ruchu - ubytovací, stravovací, zábavní, krásný krytý bazén, hřiště a jiná sportovní zařízení.

moře a pláže
Na březích \"rekreačního\" poloostrůvku - na severní straně oblázky s pozvolným vstupem do vody (vhodné i pro děti), na jižní straně kamenité přírodní pláže, místy s vybetonovanými plochami, borovým les sahá až k plážím a poskytuje tak dostatek stínu.

sport a zábava
Primošten má dobré podmínky pro provozování vodních sportů: jachtingu, potápění, windsurfingu ale i dalších sportů (hřiště na plážový volejbal, tenis, stolní tenis, volejbal, bowling, kuželky, minigolf).
Primošten nabízí pobavení na diskotékách a tanečních terasách. Diskotéka Aurora, ležící asi 1 km za obytnou částí letoviska, patří svou kapacitou 3000 návštěvníků k největším, ale i k nejlépe vybaveným a nejoblíbenějším na Jadranu (mj. i bazén). Klub má bohatý program (diskotéky, party, koncerty aj.), viz www.auroraclub.hr.

kam na výlet?
K proslulým primoštenským vinohradům, kde se pěstuje výborná autochtonní odrůda babić. Mají status \"světové památky lidské práce a dřiny\": jsou to maličké vinice, kde zídky naskládané z lomového kamene (gromače) chrání jednotlivé keře vinné révy před nepohodou a které v téměř holém krasu chrání půdu, donesenou sem před staletími zdejšími zemědělci na zádech v nůších, před erozí větrem. Velké zvětšeniny snímků těchto miniaturních vinohradů zdobí foyer budovy Spojených národů v New Yorku jako oslavy lidské práce a houževnatosti. Podrobněji v článku Primoštenské vinohrady.
Starobylé vesnice Burnji Primošten a Južni Primošten (cca 4 km od B.Primoštenu). Vykopávky v jejich okolí dokládají soustavné osídlení již po 2000 let. Dnešní počet obyvatel obou vesnic je však alarmující - je tu víc domů než obyvatel. A není celkem divu. Tak jako po dlouhá staletí musejí i dnes vynaložit zdejší obyvatelé hodně námahy na zajištění svého živobytí - na obhospodařování svých vinohradů, svých olivovníkových hájů a ovocných stromů, na péči o své ovce. Prosté zdejší kamenné domy se příliš nezměnily od dob dědů a pradědů. Málokde jinde je možné se setkat s vesnickými domy v tak původní podobě jako právě zde. Ve vesnici je možné ochutnat přímo u zdejších vinařů proslulé zdejší červené víno babić, pohostí tu návštěvníka i místní specialitou - ovčím sýrem a sušenými fíky, umožní mu nahlédnout do starobylého interiéru zdejších domů.
Ostrov Krapanj a Muzeem mořských hub
Ostrov Zlarin - ostrov korálů
Trogir cca 32 km - město s historickým centrem, památka NESCO.
ostrovy Kornati - celodenní lodní výlet s koupáním.
vodopády řeky Krky - cca 47 km, Národní přírodní rezervace, vodopády, jezera, koupání ve sladké vodě.
Zadar - cca 36 km - významné historické město a přístav.

[+] Výhody:

  • Severní Dalmácii navštěvuje většina turistů hlavně kvůli teplému průzračně čistému moři a překrásným oblázkovým plážím. Přitahuje však i množstvím historických památek, datujících se často až do římských dob, jak o tom svědčí například Zadar s množstvím románských památek či Šibenik, terasovitě vystavěný nad ústím řeky Krka do moře, s katedrálou zapsanou na listinu světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Žádná jiná oblast se též nemůže pochlubit hned třemi národními parky, což jsou horské oblasti Paklenica a Krka a severodalmatské ostrovy Kornati. Dobře dostupný je odtud i Národní park Plitvická jezera, 16 překrásných, kaskádovitých a průzračných jezer spojených 92 vodopády, nejznámější fenomén chorvatského vnitrozemí (natáčely se zde filmy Vinnetou a Poklad na Stříbrném jezeře).
  • Severodalmátské pobřeží je charakterizováno menšími letovisky, která se začala turisticky rozvíjet až koncem 70. let. Společným jmenovatelem všech jsou pěkné oblázkové pláže, krásné borové lesy, čisté moře, výborné podmínky pro vodní sporty, přátelské prostředí ve starých, jednodušších rybářských vesnicích, klid a krásná příroda.
  • Dostupnost tohoto pobřeží výrazně ovlivnila nově vybudovaná část dálnice Záhřeb - Split, dokončená v červnu 2005.
  • Přírodní podmínky severní části oblasti od Karlobagu po Starigrad-Paklenicu a jižní části vzájemně ostře kontrastují.
  • Severní část oblasti je možno charakterizovat jako téměř liduprázdnou, skalnatou pustinu. Tvoří ji vlastně jen uzoučký pás pobřeží mezi mořem a srázy pohoří Velebit. Do přívětivější části Severní Dalmácie se vstupuje u letoviska Starigrad-Paklenica. Hory tu pozvolna opouštějí pobřeží a ustupují do vnitrozemí. Až na tomto pobřeží se plně rozvíjí nabídka pro turistický ruch. Rušných, výstavných a honosných letovisek zde není mnoho, našla si však již četné věrné návštěvníky, kterým vyhovuje zdejší rovnováha přírodních a rekreačně sportovních podmínek i bohaté možnosti zábavy a společenského života. Moderním doplňkem zdejších rozsáhlých rekreačních možností jsou jachtařské přístavy - mariny, s bohatou nabídkou služeb pro jachtaře i pro ty, kdo se jimi teprve touží stát.
  • Primošten
  • je kouzelné starobylé městečko s ojedinělou atmosférou, jež leží v nejjižnější části severní Dalmácie. Novější a větší část města se nachází na pevnině, historické jádro pak na poloostrově, jenž býval kdysi ostrovem, rekreační zelená část města pak na druhém, větším poloostrově s oblázkovými a skalnatými plážemi. Rekreační komplexy se stále rozrůstají a dnes se táhnou po pobřeží až několik kilometrů od města.
doprava autobusem z celé ČR
2.190 Kč / os.1.990 Kč / děti do 12 let
foto tz primošten hr

nabídka ubytování cena od od pláže strava relax bus letadlo pes
Apartmány Adriatic - 200 m BS ne ne ne ne
Camping Adriatic 1 300 Kč 150 m BS ne ano ne ne
Dům Bolanca - 200 m BS ne ne ne ano
Dům Guzela 14 290 Kč 30 m BS ne ne ne ne
Dům Mira - 250 m BS ne ne ne ne
Privátní apartmány Primošten 7 750 Kč 300 m BS ne ne ne ne
Villa Anita - 150 m BS ne ne ne ne
kontakt facebook aacount google plus account