cestovní kancelář SKY TOURS zimní pobyty, letní pobyty, lázeňské pobyty, poznávací zájezdy, dovolená


pokračujte výběrem střediska v levém panelu nebo mrkněte na                                                                           

val cenis_1.jpg
Val Cenis / Termignon

pár kilomterů od italských hranic se nachází toto úžasné středisko. Nabízí sjezdovky pro zkušené lyžaře i děti. Celkem 125 km sjezdovek. Se skipasem Eski-mo můžete navštívit další 3 střediska vzdálená max. 25 km - Aussois, La Norma, Valrejus. Za super cenu je možné také 1denní lyžování ve Val Thorens.
Cena od: 5.990 Kč / os. v únoru
Cena zahrnuje: ubytování na 7 nocí v Termignonu přímo u lanovky či sjezdovky a 6ti denní skipas Grand Val Cenis


1375_brochure_hiver_05_06_md.jpg
Tignes / Espace Killy
Pokud chcete zažít opravdu ty nejlepší hory, jeďte do Tignes! Lyžařská oblast Espace Killy je právem označována za nejkrásnější lyžování na světě. Super moderní středisko nabízí perfektní sněhové podmínky od prosince do dubna a celkem 300 km sjezdovek se skipasem Espace Killy.
Ubytování v apartmánech nebo hotelích max. 150 m od lanovky či sjezdovky.
Vstup do Aquaparku s wellness ve středisku se skipasem Espace Killy zdarma!
Cena od: 7.590 Kč / os. za 7 nocí a 6denní skipas Super Tignes

73AAHEB100446_114266_chalet_alpages.jpg
CHALETY

Láká Vás ubytování v soukromém chaletu, neboli chalupě s velkou útulnou obývací místností s posezením a krbem a mysleli jste si že si je nemůžete dovolit? Omyl! Tento druh ubytování se dá sehnat za rozumnou cenu nejen v malých střediscích. Napište nám a rádi Vám zašleme nabídku! Budete překvapeni!
Chalety nabízí hned v několika střediscích: La Plagne, Les Menuires, Albiez, Valmeinier, Serre Chevalier, Orcieres, Puy Saint Vincent a další...

disneyland.jpg
DISNEYLAND - zábava pro děti i dospělé

Vybírejte z široké nabídky zájezdlů do francouzkého Disneylandu v Paříži.
Pobyty na více nocí pro rodiny s dětmi.
Pobyty spojené s prohlídkou Paříže.
Letecké nebo autobusové zájezdy.

provence.jpgPOZNÁVACÍ ZÁJEZDY DO FRANCIE
Vybírejte z široké nabídky poznávacích zájezdů do Francie, letecky nebo autobusovou dopravou.
- Paříž
- Perly azurového pobřeží
- Zámky na Loiře
- Provence
- Alsasko
- Normandie a bretaň
- Vinařské zájezdy ... a mnoho dalších ...

*********************************************************************************************************


OBECNÉ INFORMACE FRANCIEFrancie_mapa.gif
• Název země: Francie
• Oficiální název země: Francouzská republika
• Státní zřízení: republika
• Hlavní město: Paříž (2 152 000 obyv.)
• Úřední jazyk: Francouzština
• Počet obyvatel: 60 876 000
• Rozloha: 547 030 km2 km2
• Měna: euro (EUR)
• Časové pásmo: SEČ
• Náboženství: 82% křesťané, 3% muslimové, 15% bez vyznání
• Nejvyšší hora: Mont Blanc (4 807 m)
• Nejdelší řeka: Loira (1 025 km)
• Internetová doména: .fr
• Telefonní předvolba: Mezinárodní volací kód pro Francii: 33

Francie je dnes největší zemí západní Evropy a zároveň i 37 největší zemí světa.
Žije zde 60 miliónů obyvatel. Z větší částí je Francie zemí venkovskou, jelikož má největší procento obdělávané orné půdy ze všech zemí Evropské unie.
Největšími městy Francie jsou Paříž s 2,1 milióny obyvatel, Lyon s 1,2 miliony obyvatel a Marseille s 1,1 milionem obyvatel.
Snad i díky své rozloze je krajina Francie tak rozmanitá. Je jedinou evropskou zemí, která se nachází v severní i jižní části evropského kontinentu. Proto jsou mezi jednotlivými regiony země významné klimatické rozdíly. Stejně rozmanitá je i francouzská kuchyně.

PRAKTICKÉ INFORMACEFrancie_azurov___mapa.gif

Ceny

ceny ve Francii jsou samozřejmě trochu vyšší než v Česku. Pokud však budete nakupovat v síti hypermarketů a diskontních prodejen, nezaplatíte za potraviny o mnoho více než v Česku.
Příklady některých surovin (ceny jsou průměrné, uváděné z hypermarketů a diskontních prodejen) :
Balík šesti lahví balené vody: 1 až 1,5 €, láhev chutného vína: od 2 €, levné stolní víno v plastové lahvi: již od ceny 1 €, plísňový sýr typu Hermelín avšak daleko větší: od 1,5 €, bagety (mnohdy dosahující délky až jednoho metru): se pohybují okolo 0,8 €/ kus,croisanty: 0,8 €/ kus, ceny ovoce se samozřejmě liší v jednotlivých měsících, ale například kilogram rajčat je v červnu možné na trhu koupit za 2 €, v kamenném obchodě za 3 či 4 €.

Doprava autem

Cestování po francouzských silnicích je trochu odlišné od způsobu cestování u nás. Například oproti Itálii je cestování po Francii nesrovnatelně jednodušší. Francouzští řidiči jsou totiž rozhodně ohleduplnější než jejich italští kolegové, mnohdy ohleduplnější i než čeští řidiči.
Především se po francouzských silnicích pohybuje více motocyklů a skútrů než je tomu u nás. Pro ně je charakteristické, že nerespektují jízdu v jízdních pruzích. Při jízdě v koloně předjíždějí celé kolony aut zpravidla prostředkem silnice či jízdním pruhem nevíce vlevo.
Barvy směrových dopravních značek jsou trochu odlišné od těch našich. Zatímco v Česku jsou směrové tabule na dálnice na zeleném podkladu, směrové tabule na ostatní silnice jsou na modrém podkladu, ve Francii tomu je zcela naopak.
Trochu odlišná a zpočátku ne zrovna jednoduchá bude pro mnohé také orientace na křižovatkách. Podobně jako například v Itálii, je i ve Francii běžné, že jsou jednotlivé směry označeny až ve výjezdu z křižovatky.
Při jízdě městem je především nutné zmínit, že jízdní pruhy zde jsou užší než u nás. Zcela běžné zde jsou šikany, retardéry či jiná zpomalení před přechody pro chodce.

Rychlostní limity

Rychlostní limity jsou ve Francii naprosto stejné, jako je tomu u nás. V obci 50, mimo obec 90, na dálnicích 130 km/h.
Dodržování rychlostních limitů je velmi často kontrolováno několika stovkami stacionárních automatických radarů.

Dálnice

Naprostá většina francouzských dálnic je placená. Placení je uskutečňováno pomocí mýtného. Tyto placené dálnice jsou před nájezdy na ně značeny nápisem peage. Na většině úseků placení funguje tak, že si na počátku placeného úseku vyzvednete u turniketu lístek, k zaplacení dochází při sjezdu z dálnice nebo na konci placeného úseku v hotovosti či platební kartou. Při vjezdu do místa výběru mýtného je třeba sledovat piktogramy, které svítí nad jednotlivými vjezdy do turniketů. Pokud zde svítí červený křížek, je tento turniket uzavřen, musíme si vybrat jiný. Pokud zde svítí oranžové písmeno t, je tento turniket určen pro tzv. Telepas, tedy pro ty, kteří platí mýtné automaticky elektronickým způsobem. Pokud nad vjezdem do turniketu svítí zelená šipka, je to jízdní pruh určen pro většinu z nás. Zde totiž probíhá hotovostní platba mýtného, pokud zde kromě zelené šipky svítí také symbol platební karty, lze za dálnici platit bezhotovostně platební kartou.
Velmi častými začínají být také automatické turnikety pro placení mýtného, kde není žádná budka s obsluhou, ale do určené štěrbiny se zasune lístek a do dalších štěrbin se vhazují mince či vkládají bankovky. Narazili jsme na automatické turnikety, kde se peníze vhazují do jakýchsi košů.
Dálnice jsou označeny písmenem A (Autoroute) a číslem silnice, hlavní silnice jsou značeny písmenem N (Nationale), silnice, které jsou obdobou našich okresních silnic jsou označeny písmenem D (Departáment).
Směry vedoucí k dálnicím jsou ve Francii často značeny pouze směrovou tabulí s šipkou a číslem dálnice. Až teprve před nájezdem na dálnici jsou uvedeny konkrétní směry této dálnice.
Zajímavostí rovněž je, že nám dobře známé SOS oranžové budky jsou ve Francii umístěny nejen podél dálnic, ale také podél hlavních silnic.
Směrové značení na dálnicích je velmi kvalitní. Ačkoliv je maximální rychlost na dálnicích ve Francii stanovena na 130 km/h, na neplacených úsecích dálnic je rychlost většinou snížena na 110 km/h.
Neplacené dálnice jsou v Bretani na severu Francie, neplacené jsou pak dálniční obchvaty měst, neplacená je však také dálnice A20 z Vierzon přes Limoges do Brive ve střední Francii.
Většina dálničních úseků je čtyřproudá (dva jízdní pruhy v každém směru), v okolí měst se počet jízdních pruhů zvyšuje. Šestiproudé dálnice se nacházejí v okolí Paříže, ale také na jihu země jako například snad jedna z nejfrekventovanějších dálnic A9 Barcelona - Nimes - Lyon, ale také dálnice A8 Nice - Marseille.
Pokud rozumíte francouzsky, tak možná přivítáte možnost poslouchat nonstop dopravní zpravodajství. Všechny dálniční úseky ve Francii jsou totiž pokryty signálem Rádia Trafic FM, které vysílá v celé Francii na kmitočtu 107,7 MHz. Dopravní informace jsou prokládány po celý den hudbou středního proudu, takže je stanice poměrně poslouchatelná.

Benzín

Hustota čerpacích stanic ve Francii je podobná hustotě čerpacích stanic v Česku. Nejrozšířenější síť čerpacích stanic zde mají společnosti Shell a Total. Ty jsou umístěny zejména u dálnic. Ceny benzínu se ve Francii neliší příliš podle regionů jako je tomu u nás, ale spíše podle toho, kde je čerpací stanice umístěna. Nejdražší benzín je při dálnicích. Mimo dálnice narazíme na ceny benzínu nižší, nejlevnější benzín se dá sehnat u obchodních center.
Nutno však upozornit na jednu málo zmiňovanou skutečnost. Většina benzínových stanic s výjimkou těch při dálnicích bývá uzavřena nejen v noci, ale také o nedělích a svátcích. Pro tuto příležitost zde fungují benzínové stanice označené symbolem 24/24 h. Ty mají stojany, které jsou vybaveny platebními terminály, které po vložení platební karty a zadání správného kódu PIN vydají benzín. Pokud tedy nedisponujete platební kartou a hodláte po Francii cestovat i v neděli, neopomeňte si včas zajistit plnou nádrž benzínu.
Na dálnicích jsou benzínové pumpy rozmístěny přibližně po padesáti kilometrech, před vjezdem k benzínové čerpací stanici je na ceduli uvedena vzdálenost následující čerpací stanice. Odpočívadla jsou pak na dálnicích rozmístěna po každých deseti kilometrech.

Používané termíny v dopravě

Francouzština je poněkud odlišný jazyk nejen od češtiny, ale také i od angličtiny, proto není od věci připomenout některé termíny, které naleznete nejen na francouzských silnicích.
To, co u nás označujeme jako výjezd či exit na dálnici nebo výjezd z parkoviště, je označováno nápisem SORTIE.
Zejména na křižovatkách se často setkáváme s označením směru TOUTES DIRECTIONS, což označuje směr výjezdu křižovatky pro všechny směry. Pokud je pro některé směry jeden směr, ty ostatní směry jsou označeny termínem AUTRES DIRECTIONS.
Častým termínem je i termín GRATUIT, který znamená zdarma. Jsou tak označena bezplatná parkoviště či toalety.
Při snaze najít cestu do centra je dobré sledovat směrovky s nápisem CENTRE VILLE.

Počasí

Ve Francii se střídají tyto typy podnebí:
-západ: oceánické klima, vlhká a chladná léta
-východ a horské oblasti: polovnitrozemské klima s tuhými zimami a horkým létem
-centrální a severní region, Paříž: přechodné klima s chladnými zimami a horkým létem
-jih: středozemské klima s mírnými zimami a horkým létem.

Nejlepší období pro návštěvu Francie je od května do poloviny července a od poloviny srpna do konce září. Období od poloviny července do poloviny srpna je nejrušnější; říjen a leden jsou obvykle deštivé.
Pro zimní sporty je nejvhodnější období mezi prosincem a dubnem.

Rizika

Ve Francii stejně tak jako u nás vám nejčastěji hrozí drobné krádeže, ale můžete se stát i obětí násilí. Ke krádežím dochází obvykle ve velkých městech, přímořských oblastech a lyžařských střediscích.


Zdroj mapky: http://cs.wikipedia.org

kontakt facebook aacount google plus account