cestovní kancelář SKY TOURS zimní pobyty, letní pobyty, lázeňské pobyty, poznávací zájezdy, dovolená


Salzkammergut - léto Přejít k nabídce ubytování

Salzkammergut neboli „Solná komora“ je českým turistům geograficky blízká a tedy i velmi známá oblast východně od Salzburgu, řadící se mezi nejfotogeničtější a nejpříjemnější místa v celém Rakousku. Je to zóna křišťálově čistých hlubokých ledovcových jezer obklopených srázy pohoří Dachstein, Totes Gebirge a Traunstein. Nejznámějšími středisky jsou starobylý Halstatt s proslulými starými, dnes zpřístupněnými solnými doly a nalezištěm pravěké kultury a lázně Bad Ischl, které si oblíbil císař Franz Josef I.

Salzkammergut se táhne od města Salzburg směrem na východ k vápencovým vrcholkům Dachsteinu a zasahuje do spolkových zemí Horní Rakousy, Salcbursko a Štýrsko. Největší část (72 %) je v Horním Rakousku (Oberösterreich), 16 %, především oblast kolem jezera Altaussee (region Ausseerland) je součástí Štýrska (Steiermark) a konečně nejmenší část (12 %) náleží Salcbursku.

Hlavní řeka protékající oblastí je Traun, pravobřežní přítok Dunaje. Název Salzkammergut doslovně znamená „majetek v solné komoře“ a je odvozen od solných dolů, jež tvořily důležitou ekonomickou základnu habsburské monarchie. Region kolem Hallstattu byl roku 1997 uveden do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO s tímto zdůvodněním: „Lidská činnost v nádherné přírodní krajině Solné komory začala v prehistorických dobách, solné doly jsou využívány již od 2. tisíciletí před naším letopočtem. Tento zdroj tvořil základ zdejší prosperity až do poloviny 20. století, prosperity, která se odráží zejména v jemné architektuře města Hallstatt.“ Oblast světového dědictví UNESCO zahrnuje města Hallstatt, Obertraun, Gosau a Bad Goisern.

Archeologické nálezy v oblasti se datují až do neolitu, okolo roku 3800 př. n. l. První solný důl byl v provozu přinejmenším od dob keltské kultury halštatské, se středem v hornickém městečku Hallstatt, jehož jméno nese. Těžba pokračovala i za Římanů a později za nadvlády bavorských vévodů. V roce 1180 připadla oblast rakouskému rodu Babenbergů, a tak se roku 1252 díky sňatku českého krále Přemysla Otakara II. s dědičkou rodu Markétou Babenberskou stala až do bitvy na Moravském poli roku 1278 součástí přemyslovských držav. Solné doly se pak staly až do roku 1918 doménou Habsburků.

Salzkammergut je dnes převážně turistickou a lázeňskou oblastí, a to již více než jedno století. Císař František Josef I. trávil dovolené v Bad Ischlu, odkud řídil své impérium v teplejších měsících roku. Zde také roku 1914 podepsal vyhlášení války Srbsku, kterým začala První světová válka.

Hlavní nabídka oblasti

pěší a cyklistická turistika, horolezectví, vodní sporty, lázně, jeskyně, staré solné doly


nabídka ubytování cena od od pláže strava relax bus letadlo pes
Alpenhotel Dachstein 2 320 Kč 5000 m HB ano ne ne ne
Apartmánový dům Wesenauerhof - 100 m BS ne ne ne ano
Apartmány Sport Girbl - 350 m BS ne ne ne ano
Apartmenthotel s Mitterndorf***+ - 250 m BB ne ne ne ano
COOEE Alpin Dachstein*** - 11000 m HB ne ne ne ano
Familienhotel Sommerhof**** - 14000 m HB ne ne ne ano
Feriendorf Obertraun 13 930 Kč 50 m BS ano ne ano ne
Gasthof Kirchenwirt*** - 14400 m HB ne ne ne ne
Gasthof Pfandl*** - 0 m HB ne ne ne ano
Gasthof Rosslwirt** - 0 m HB ne ne ne ne
Hotel Carossa 1 490 Kč 1000 m HB ano ne ne ne
Hotel - Pension Georgshof 8 750 Kč 0 m HB ano ne ano ne
Hotel Alpenhotel**** - 50 m BB ne ne ne ano
Hotel JUFA Altaussee - 0 m HB ne ne ne ano
Hotel Obermayr Ebenau*** - 0 m HB ne ne ne ano
Hotel Pension BruderhoferTraunstein*** - 0 m HB ne ne ne ano
Hotel Prielbauer*** - 2000 m BB ne ne ne ne
Hotel Spirodom**** - 0 m HB ne ne ne ano
Landgasthof Ledererwirt 1 250 Kč 2500 m AI ano ne ne ne
Pension Bergblick 1 040 Kč 5000 m BB ano ne ne ne
Pension Reisenberger 7 350 Kč 0 m HB ano ne ano ne
Rodinný Hotel Bruckwirt**** - 0 m HB ne ne ne ano
Vitalhotel Gosau 1 860 Kč 6200 m AI ano ne ne ano
kontakt facebook aacount google plus account