cestovní kancelář SKY TOURS zimní pobyty, letní pobyty, lázeňské pobyty, poznávací zájezdy, dovolená


Dunajská stezka - léto Přejít k nabídce ubytování

Dunajská stezka je slavná cyklostezka podél Dunaje, jež je vůbec nejstarší trasou tohoto typu, jejím základem je hrázní silnice vybudovaná Římany jako součást severní hranice římské říše. Tato cesta byla opatřená palisádami a strážními věžemi a vedla z Řezna neboli Regensburgu až do Semlinu (srbsky Zemunu, dnes čtvrti Bělehradu u soutoku Dunaje a Sávy). Římané podél Dunaje vybudovali tábory i civilní města: Lentla (dnes Linec), Lauriacum (Enns), Namara (Melk), Favianae (Mautern), Comagenae (Tulln) a Vindobona (Vídeň).

Proč na dovolenou do oblasti Dunajské stezky?
  • slavná cyklostezka podél Dunaje, vůbec nejstarší trasa tohoto typu
  • jejím základem hrázní silnice vybudovaná Římany jako součást severní hranice římské říše v 1. století našeho letopočtu
  • Donauschlucht, soutěska Dunaje prokousávajícího se žulovým podložím Českého masivu mezi bavorským Pasovem a Aschachem
  •  romantické úzké údolí s minimálním osídlením, ideál pěší turistiky
  •  Schlögener Schlinge, smyčka Dunaje u městečka Haibach ob der Donau, dvojitý meandr řeky, největší svého druhu v Evropě

Objevujte údolí Dunaje po cestě Nibelungů

Oberes Donautal (údolí Horního Dunaje), nebo též Obere Donau (Horní Dunaj) či Donauschlucht (soutěska Dunaje) je údolí Dunaje, jenž se příčně prokousává žulovým podložím Českého masivu mezi bavorským Pasovem a Aschachem v Horním Rakousku. Oblast protíná silnice B130, tzv. Nibelungen Straße, neboli cesta Nibelungů (druhý díl středověkého hrdinského eposu ze 13. století Píseň o Nibelunzích se odehrává právě zde), úchvatná panoramatická cesta zalesněným údolím Dunaje. Údolí je zde tak úzké, že zde nalezneme jen minimální osídlení. Přírodní rezervace údolí Horního Dunaje je součástí evropského systému ochrany přírody Natura 2000.

Schlögener Schlinge, neboli smyčka Dunaje, scénický vrchol oblasti

Scénickým vrcholem oblasti je Schlögener Schlinge, neboli smyčka Dunaje, jež se nachází přesně na půli toku mezi Pasovem a Lincem. Jde o dvojitý meandr řeky, největší svého druhu v Evropě. Klidná vesnička Schlögen je součástí obce Haibach ob der Donau (1.300 obyvatel) a leží v nadmořské výšce 528 m n. m. na pravém břehu řeky Dunaj přímo v prvním zákrutu dvojitého meandru Schlögener Schlinge. Je oblíbeným místem těch, kteří chtějí „nabíjet baterky“ pohledem na fascinující sílu mohutné řeky probíjející se po milióny let žulovou vrchovinou, a to ať už ze břehu, nebo z paluby lodi (v Schlögenu je přístavní molo pro výletní lodě). Jde též o ideální východiště pro pěší turistiku, cykloturistiku, pro výpravy za golfem na některém z nedalekých hřišť, či za překrásnými historickými městy Pasov a Linec. Podnikat zde dále lze jízdy na koních, rybařit či vyzkoušet jízdu na vodních lyžích. Dopřát si lze i výjimečný zážitek v podobě letu vírníkem (druh malé helikoptéry) nad úchvatnou smyčkou Dunaje.

nabídka ubytování cena od od pláže strava relax bus letadlo pes
Curhaus Bad Mühllacken 5 850 Kč 5000 m FB ano ne ne ne
Hotel Donauschlinge 1 940 Kč 15700 m AI ano ne ne ne
IKUNA Naturresort 8 640 Kč 3000 m HB ano ne ne ne
Kinderhotel Bruckwirt 1 250 Kč 11000 m HB ano ne ne ne
kontakt facebook aacount google plus account