cestovní kancelář SKY TOURS zimní pobyty, letní pobyty, lázeňské pobyty, poznávací zájezdy, dovolená


Caorle – kde se snoubí tisíciletá historie s budoucností turismu

Caorle leží na severním pobřeží Jadranu, 70 kilometrů severovýchodně od Benátek. Z pohledu našince se tedy jedná o jedno z absolutně nejbližších přímořských letovisek k našim hranicím. V mnoha ohledech je Caorle naprosto unikátní. Na celém severovýchodním pobřeží Benátska je to jediné místo, kde se harmonicky snoubí skutečně cenná historická architektura s moderní výstavbou, plně respektující nejnovější urbanisticko-rekreační trendy současnosti. Řečeno jinými slovy, lze zde bydlet v novotou vonících nejmodernějších komplexech u dlouhých písčitých pláží a zároveň jen pár minut od 2000 let starého historického centra, které je díky obdobné poloze na laguně často nazýváno „malými Benátkami“.

Nejmarkantnější otisk v podobě typické architektury celého starého města zde zanechala staletí benátské nadvlády (jako město pod vlivem Benátek roku 1380 Caorle vyplenili konkurenční Janované). Nad červenými střechami domů tak ční štíhlé zvonice a dokonce i místní názvosloví kopíruje to benátské, když třeba ulice se nazývají „calle“ a náměstíčka „campiello“. Nejvýznamnější středověkou památkou je bazilika (dóm) Santo Stefano z roku 1038 (už v té době to byla katedrála a sídlo biskupa, a to až do roku 1807) s 48 m vysokou románskou válcovitou kampanilou ukončenou kuželovitou špičkou. V katedrále se nachází "Pala d'oro"(zlatý oltářní obraz), který byl udajně věnován městu Caorle královnou Kypru Kateřinou Cornaro roku 1489. Dále je to "Poslední večeře" připisovaná Gregoriu Lazzarinimu a též dřevěná pozlacená "Pietà". K chrámu je přidruženo farní muzeum, které krom šesti deskových obrazů ze 14. století, vytvořených tvůrci benátské školy a představujících apoštoly, relikviáře s lebkou Svatého Štěpána, patrona města, skrývá též Relikviář nejdražší krve, obsahující údajně hlínu, po níž kráčel krvácející Kristus.

Na pobřeží stojí svatyně Santuario della Madonna dell'Angelo, přestavěná v 17. století na základech původního kostela, která je odedávna cílem poutníků. Klenba svatyně je ozdobena freskami. V interiéru se nachází i dřevěná socha Panny Marie s dítětem, barokní oltář a reliéf Archanděla Michaela, dílo sochaře Andrey dell'Aquila.

Caorle je též vyhlášeným rybářským centrem se staletou a dodnes živoucí tradicí. K zajímavým turistickým atrakcím se zde proto řadí i každodenní návraty rybářských loděk z moře a vykládání jejich úlovku, který je určen zejména typickým místním restauracím garantujícím tak absolutní čerstvost nejlahodnějších rybích pokrmů. Jedná se i o místo, jež natolik okouzlilo Ernesta Hemingwaye (držitele Nobelovy ceny za literaturu z roku 1954), že zde od roku 1948 často pobýval a napsal v roce 1950 román, inspirovaný pobytem v Caorle, s názvem Přes řeku do stínu stromů (v originále Across the River and into the Trees).

S rozvojem turismu se ve 2. polovině 20. století stalo i Caorle, stejně jako řada dalších měst v okolí (Bibione, Lignano, Eraclea, Jesolo) díky dlouhé písečné pláži vyhlášeným turistickým centrem.

Rozsáhlé pláže pro romantiky i vyznavače aktivního trávení dovolené

Ale pojďme již k tomu pro většinu z Vás podstatnějšímu, tedy k plážím, infrastruktuře a ubytování. Místní neobyčejně krásná pláž je tvořena jemným zlatavým pískem, pozvolna se sklání k mořské hladině a ve večerních hodinách neodolatelně láká k pozorování romantických západů slunce. Zcela uchvacující je ale i rušné „lungomare“, pobřežní promenáda zdobená sochami umělců z mnoha zemí, kterou si prostě nemůže nechat ujít žádný z místních rekreantů. Nadmíru pestrá je ale i předkládaná paleta zábavy a sportu, ze které zmiňme alespoň opravdu vydařený vodní park Aquafollie. Přibližně 10 kilometrů dlouhé letovisko se rozděluje do několika, místní autobusovou dopravou vzájemně propojených částí – Ponente, Levante (centrum Caorle), Porto S. Margherita, nově vybudovaná část Altanea a Duna Verde.

Altanea – nejmodernější rekreační komplex severního Jadranu

A právě moderní místní část Lido Altanea ležící od centra Caorle 5 km jihozápadním směrem si zaslouží pár řádek navíc. Altanea se začala stavět před několika lety pod sloganem „rodí se klenot severního Jadranu“ a toto označení, byť by se tak mohlo zdát, rozhodně nelze považovat za přehnané. Přímo u moře se „na zelené louce“ zrodilo skutečné město budoucnosti, rekreační areál snů o úctyhodné ploše na 100 hektarů, v zeleni zasazený residenční komplex s komfortními pěšími zónami, cyklostezkami, sportovním areálem zaměřeným na míčové sporty a mnoha bazény umně zakomponovaný do pobřežních dun. Zdejší stavby sice neohromují výškou, ale naopak expandují výhradně horizontálně a dokonale se tak propojují s přirozeným pobřežním lesem. Široká nabídka předkládaných aktivit tak již jen podtrhuje zcela unikátní a dozajista i výhradně příznivý dojem, jenž toto místo, otevřené veřejnosti v roce 2004, nutně zanechává v každém svém návštěvníkovi (naposledy například přibyla nabídka wi-fi připojení zdarma ve všech villaggiích). A my Vám ho můžeme jen vřele doporučit.

Ubytovací kapacity námi nabízené však nepřibývají jen v Altanee, ale i v místní části Porto Santa Margherita a jinde v zóně Caorle, abychom i pro tuto letní sezónu vyšli vstříc stále se zvyšujícímu zájmu klientů o tuto oblast.

Lodí do Benátek či za rybařením

Nesporně zajímavá je i nabídka výletů z Caorle, když magnetem číslo jedna, ale zdaleka ne jediným, jsou pochopitelně Benátky. A při cestě do tohoto v celosvětovém měřítku zcela ojedinělého „drahokamu na laguně“ ani není třeba sedat do autobusu. Vždyť dopravit se tam lze z Caorle i lodí. Lodí však lze podniknout třeba i výlet zaměřený na rybaření.

Moře a pláže

Místní moře je čisté, u břehu však může být zkaleno zvířeným pískem. Po převážnou většinu roku je i zcela klidné, není však vhodné pro potápění a nežijí v něm nebezpeční živočichové. Pláž je tvořena výhradně velmi jemným pískem, je dlouhá téměř 18 kilometrů a v průměru široká více než 50 metrů. Vyhlášená je zejména díky pozvolnému a bezpečnému vstupu do moře, absolutně ideální je především pro malé děti, zdravotně postižené a neplavce. Toto však neplatí v plném rozsahu pro část Lido Altanea, kde je vstup do vody místy poměrně stupňovitý.

Pláž je jak veřejná, tak i soukromá, z převážné části i každodenně udržovaná. Kromě neplacených volných pláží v okrajových částech jednotlivých středisek a několika úseků mezi plážemi soukromými je veřejný i pás ležící těsně u vody, kde je zpravidla možno používat i vlastní slunečníky. V části Lido Altanea však při přílivu tento pás takřka zcela zmizí, i kvůli neustále se rozšiřující soukromé části je zde tak obtížnější najít blízkou volnou pláž. Doporučujeme proto si v části Lido Altanea pronajmout plážový servis.

Na soukromých plážích si lze zaplatit slunečníky a lehátka, k dispozici jsou zde bary, sociální zařízení, sprchy a u některých i restaurace, sportovní zázemí (hřiště na míčové sporty, lodičky, šlapadla atd.), dětská hřiště, animační programy, plavčíci apod. Stabilita některých pláží a klidná hladina moře je zabezpečena také betonovými moly vybíhajícími několik desítek metrů do moře.


nabídka ubytování cena od od pláže strava relax bus letadlo pes
Aparthotel Antares 12 290 Kč 150 m BS ano ne ano ne
Apartmány Onda Azzurra 5 890 Kč 0 m BS ne ne ne ne
Apt. dům Panama 6 290 Kč 600 m BS ano ne ano ne
Apt. dům Stella d´Oro 1 890 Kč 150 m BS ano ano ano ne
Apt. dům Zefiro 1 890 Kč 250 m BS ano ne ano ne
Camping Laguna Village - 0 m BS ne ne ne ne
Dependance Marina Palace - Bungalow Marina 1 948 Kč 10 m BS ano ne ne ano
Dependance Marina Palace - Marina B 1 254 Kč 0 m BB ano ne ano ne
Dependance Marina Palace - Villa Delfa 1 283 Kč 0 m BS ano ne ne ano
Garni Hotel Fortuna 2 690 Kč 80 m BB ano ne ano ne
Centro Vacanze Villaggioe San Francesco - 0 m BS ne ne ne ne
Hotel Marina Palace 1 814 Kč 0 m BB ano ne ne ano
Hotel Al Capitano *** - 100 m HB ne ne ne ano
Hotel Bahia*** - 60 m BB ne ne ne ano
Hotel Carinzia *** - 10 m HB ne ne ne ano
Hotel Columbus*** - 0 m HB ne ne ne ano
Hotel Edera *** - 10 m HB ne ne ne ano
Hotel Garden Sea**** - 70 m BB ne ne ne ano
Hotel Linda - 50 m BB ne ne ne ano
Hotel Maria Villa*** - 40 m HB ne ne ne ne
Hotel Metropol Caorle*** - 100 m HB ne ne ne ne
Hotel San Francesco***** - 10 m BB ne ne ne ne
Hotel Villa Roma*** - 90 m HB ne ne ne ano
Res. komplex Selenis 4 161 Kč 150 m BS ano ne ne ne
Residence Braida 6 190 Kč 150 m BS ano ne ne ano
Residence Cristoforo Colombo 4 740 Kč 50 m BS ano ne ano ano
Residence Gran Mado 6 640 Kč 150 m BS ano ne ne ano
Residence Panfilo 4 690 Kč 20 m BS ano ne ano ne
Residence Roberta 6 356 Kč 200 m BS ano ne ne ano
Residence Albatros - 600 m BS ne ne ne ne
Residence Alessandro 4 790 Kč 150 m BS ne ne ne ne
Residence Caorle - 0 m BS ne ne ne ano
Residence Duca degli Abruzzi - 50 m BS ne ne ne ano
Residence Riviera 6 390 Kč 100 m BS ne ne ne ne
Residence Zenit 8 420 Kč 0 m BS ne ne ne ne
Villa Elba 6 490 Kč 300 m BS ano ne ano ne
Villaggio Luna 3 490 Kč 100 m BS ano ano ano ne
Villaggio Dei Fiori - 0 m BS ne ne ne ano
Villaggio Hemingway - 100 m BS ne ne ne ne
Villa Giuliana - 600 m BS ne ne ne ne
Ville Amei 6 790 Kč 300 m BS ano ne ano ne
kontakt facebook aacount google plus account