cestovní kancelář SKY TOURS zimní pobyty, letní pobyty, lázeňské pobyty, poznávací zájezdy, dovolená


Gatteo a Mare je přímořské letovisko se 7 tisíci obyvateli ležící na pobřeží Jaderského moře v kraji Emilia Romagna v provincii Forlì-Cesena severně od Rimini a jižně od Cesenatica. Tato část pobřeží je nazývána Lido Rubicone podle říčky, jež zde ústí do moře, a která je sice geograficky vcelku zanedbatelným tokem, ale je velevýznamná z pohledu historického. 10. ledna roku 49 př. n. l., kdy říčka Rubikon tvořila severní hranici Říma, ji překročil Gaius Julius Caesar se svými legiemi a vydal se svrhnout Pompeia, svého bývalého kolegu z prvního triumvirátu, což se mu nakonec i podařilo. O tom, na kterém místě přesně zazněla Caesarova slova `alea iacta est` (kostky jsou vrženy) se historici dodnes přou, dost možná to však bylo v těsné blízkosti hotelu, kde budete trávit svou dovolenou v Gatteo a Mare.

Samo středisko Gatteo a Mare je typickým zástupcem severní části pobřeží Rimini. Pokračujete-li z Gattea na jih po pobřeží, jen stěží rozpoznáte, kde jedno středisko končí a další začíná: souvislá řada hotelů (vesměs spíše menších a středních) propojuje Gatteo a Mare se sousedním San Mauro Mare a dále pokračuje přes Bellarii, Igeu Marinu, Torre Pedreru, Viserbu, Viserbellu, Rivabellu a San Giuliano Mare až do samého centra Rimini.

Charakteristika pláží je totožná s Rimini i s Cesenaticem: předlouhá pláž je tvořena převážně velmi jemným pískem jen velmi pozvolna se svažujícím do moře. Před příbojem je chráněna řadami vlnolamů, čímž je zdejší koupání mimořádně bezpečné i pro děti, seniory a neplavce.

Gatteo a Mare však nejsou jen hotely a vodní radovánky, je to též historicky zajímavé městečko. Bylo založeno již jako římská osada a ve zdejší úrodné nížině se vyskytuje celá řada archeologických nálezů z antických dob. K začátku 14. století, kdy Gatteo ovládala, stejně jako Rimini, rodina Malatesta, se datuje mohutné opevnění hradu stojícího zde již od století třináctého. Svému erbu vděčí Gatteo a Mare kondotiérovi ve službách papeže Eugenia IV. Erasmovi da Narni řečenému Gattamelata (strakatá kočka), jenž zde působil v letech 1431-1432 a jehož dnes známe především díky jeho nádherné bronzové jezdecké soše od Donatella stojící před bazilikou sv. Antonína v Padově. Od roku 1656 do roku 1860 náleželo Gatteo pod Papežský stát. Roku 1849 se zde na svém tažení na pomoc Benátkám zastavil Giuseppe Garibaldi se svými bojovníky.

Kromě hradu ze 13. století lze v centru Gattea obdivovat i několik zajímavých kostelů, jako jsou San Lorenzo, San Rocco, San Michele či Sant`Antonio Abate.

Gatteo a Mare je doslova strategicky položeno vůči možnostem zajímavých výletů do okolí. Na dohled odtud máte mýtickou horu Monte Titano s republikou San Marino, pohodlně je dostupné Rimini, nejrušnější letovisko Adriatické riviéry, pouhých 5 km je z Gattea do Cesenatica s přístavem od Leonarda da Vinci a s pomníkem zdejšího slavného rodáka, cyklisty Marca Pantaniho. Jen o málo dále než jižně položené Rimini je severním směrem ležící Ravenna, kolébka byzantské kultury na Apeninském poloostrově. A jen pár kilometrů od ní naleznete i nejvyhlášenější zábavní park Jaderského pobřeží, Mirabilandii.

V samotném Gatteu, byť se řadí spíše mezi střediska klidnější (alespoň ve srovnání s poněkud hektickým Rimini), můžete navštívit v centru i na plážích též četné bary, hospůdky či restaurace. Více než slušné možnosti pro sport a zábavu skýtají zdejší velmi dobře udržované soukromé pláže.

Každoročně třetí týden v červenci Gatteo slaví "kočičí týden" - Settimana della Micizia, celé město žije výstavami, soutěžemi a představeními inspirovanými právě kočkami (italsky kočka je "il gatto").


nabídka ubytování cena od od pláže strava relax bus letadlo pes
Hotel Continental 7 990 Kč 50 m FB ano ne ano ne
Hotel Rita 6 390 Kč 20 m FB ano ne ano ne
Hotel Riviera*** - 200 m HB ne ne ne ne
Hotel Simon*** - 100 m HB ne ne ne ano
kontakt facebook aacount google plus account