cestovní kancelář SKY TOURS zimní pobyty, letní pobyty, lázeňské pobyty, poznávací zájezdy, dovolená


Sognefjord
Sognefjord
Sognefjord
 
Sognefjord – norský velikán
Na západním pobřeží Norska se do pevniny zarývá jeden z nejkrásnějších fjordů v zemi. Jde o Sognefjord, který je s délkou 206 km také fjordem největším, táhne se od souostroví na západě až ke Skjoldenu a parku Jotunheimen na východě. Kolem břehů se tyčí hory do výšky až 2000 metrů, na některých z nich jsou dokonce ledovce.

Sognefjord se nachází přibližně 300 km severozápadně od hlavního města Osla. Jeho maximální hloubka je 1308 metrů a drží tak prvenství také jako nejhlubší norský fjord. Jeho průměrná šířka je okolo 4,5 km. Díky tomu, že se zařezává hluboko do poloostrova, je obklopen mohutným pohořím Jotunfjeldem a Jostedalsbrae s rozsáhlými ledovci. Sognefjord se ve vnitrozemí dále větví do všech možných směrů, jeho pět velkých ramen se rozdělilo do dlouhých fjordových výběžků, z nichž každý se pyšní svou osobitou krásou. Fjordy Fjærlandsfjord, Sogndalsfjord, Lustrafjord, Årdalsfjord, Lærdalsfjord, Aurlandsfjord a Nærøyfjord společně vytvářejí jednu z nejúchvatnějších přírodních scenérií na světě.

V oblasti Sognefjordu se nachází řada turisticky atraktivních lokalit, které stojí za to navštívit. Malebné letovisko Balestrand je obklopeno krásnou, ale drsnou přírodou, díky které je hojně vyhledáváno. Za širokými a úrodnými pásy podél břehu se zvedají mohutné štíty a ledovce. Z Balholmu v centru města se naskýtá úchvatné panorama na celý fjord, které sem láká turisty ze všech koutů světa. Největší dominantou Balestrandu je Kvikne´s Hotel Balholm – okázalá dřevěná stavba z roku 1877. Hotel byl postaven ve stylu horské chaty a vyniká halou s řezbami draků a uchovává také obsáhlou uměleckou sbírku. V centru města najdete také dvě pohřební mohyly pocházející přibližně z roku 800 po Kristu. Jedna z těchto mohyl ukrývá legendárního severského mytologického krále Bele.

Jestliže se zajímáte o světskou architekturu, zavítejte do vesničky Vik, v jejímž okolí stojí dva významné kostely. Jde o roubený kostel Hopperstad z roku 1130 a románský kamenný kostel. U přístavního mola se navíc vypíná 26,5 metrů vysoká socha mytického hrdiny Fridtjova, která je darem císaře Viléma II. Ve vesnici Kaupanger v sadovém kraji Sogndal rozprostírajícím se kolem Sogndalsfjordu, se nachází roubený kostel z 12. století. Nedaleko se nachází skanzen Sogn Folkemuseum, který uchovává 32 historických objektů.

Rybářsky velmi oblíbený je nejzazší cíp fjordu, ve kterém teče bystřina Årøyelva, v níž žijí lososi dosahující opravdu úctyhodných rozměrů. Rekordní zaznamenaný úlovek vážil 34 kilogramů. Táhnoucím rybám zde stojí v cestě Helvetesfosen – Pekelný vodopád. Rybářská místa nacházející se pod ním jsou sarkasticky nazývána jako „plošiny zoufalství“.

Dalším zajímavým střediskem je Lærdalsøyri, které ukrývá soubor krásných dřevěných staveb z 18. a 19. století. Najdete zde také Norské centrum divokých lososů, které má na březích řeky Lærdalselvy pozorovatelny, ze kterých je možní táhnoucí lososy sledovat. V Lærdalu stojí Borgund Stavkirche, což je roubený kostel zasvěcený apoštolu Ondřejovi. Jako jediný se dochoval ze středověku až do dnešních dní a navíc v původní podobě. Pochází z roku 1150 a byl vystavěn výhradně ze dřeva. Velmi prostý interiér osvětluje několik malých otvorů vysoko ve zdech. Zvenčí má kostel nádhernou výzdobu ve formě dřevořezeb, zvířat připomínajících draky, dračí hlavy a runové nápisy. Volně stojící zvonice se pyšní středověkým zvonem, kazatelna pochází z 16. století.

Pokud se chcete z Lærdalu dostat do Aurlandu, využijte tzv. Sněžné cesty vedoucí přes hory. Ta je ale průjezdná pouze v létě, a i v tomto období ji lemují sněhové závěje. V listopadu roku 2000 byl do hory vyhlouben 24,5 km dlouhý tunel, který dnes umožňuje návštěvu vzdálenějších míst.

V Aurlandsvagenu se dochovalo mnoho původních budov, mimo jiné i penzion Åbelheim z roku 1770. Významnou památkou je kamenný kostel z 13. století, který uchovává vitrážové panely od Emanuela Vigelanda. Toto městečko je skvělým výchozím bodem pro pěší túry do údolí Aurland. Po silnici č. 601 se dostanete k nejmenšímu roubenému kostelu v zemi zvanému Undredal. Směrem na západ leží Gudvangen, odkud vyplouvají trajekty do různých koutů Sognefjordu.

Oblastí Sognefjordu prochází jedna z nejúchvatnějších železničních tratí na světě. Flåmsbanen je dlouhá jen něco málo přes 20 km, ale mezi Myrdalem na náhorní plošině a Flåmem u břehu Aurlandsfjordu překonává výškový rozdíl 864 metrů. Železnice je v provozu od roku 1942, prochází 20 tunely a nabízí strhující výhledy na hory, vodopády, skalní útvary a malebné vesničky. Vlak zastavuje na devíti místech, na jedné z jeho zastávek se můžete pokochat dechberoucím vodopádem Kjofossen. Dalším překrásným vodopádem ve fjordu je Kvinnefossen, který vytvořila řeka Kvinna. Voda se zde řítí z výšky 120 metrů.

Perlou Lustrafjordu je roubený kostel Urnes, který byl jakožto památka hodna ochrany, zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO. Kostel byl vystavěn v letech 1130 – 1150 z trámů, které se podařilo dochovat z původního kostela z 11. století, který v těchto místech stával ještě před ním.

nabídka ubytování cena od od pláže strava relax bus letadlo pes
Dům Aurland - 0 m BS ne ne ne ano
Dům Sognefjord - 0 m BS ne ne ne ne
Villa Vik - 0 m BS ne ne ne ne
kontakt facebook aacount google plus account