cestovní kancelář SKY TOURS zimní pobyty, letní pobyty, lázeňské pobyty, poznávací zájezdy, dovolená


Andorra je knížectví sevřené mezi Francii na severu a Španělsko (resp. Katalánsko) na jihu, řadící se svými 468 km² (cca velikost Prahy) mezi nejmenší státy Evropy i světa. Andorra leží v nadmořské výšce 900 až 2.946 metrů nad mořem obklopena hřebeny Pyrenejí. Hlavní město Andorra la Vella se nachází v údolí řeky Valira. Andorra je členem několika mezinárodních organizací jako OSN a Rada Evropy, není však členem Evropské unie. Andorra je diarchií (neboli dvojvládím), v níž se o roli monarchy z titulu své funkce spoluknížete (jako nástupce hrabat z Foix, jejichž moc nad Andorrou nejprve přešla na francouzského krále a poté na francouzského prezidenta) dělí francouzský prezident a biskup z katalánského města La Seu d´Urgell, protože celé území státu Andorra je součástí Urgellské diecéze s episkopálním sídlem v tomto městě. Spoluknížatům podle ústavy zůstávají reprezentativní a symbolické funkce. Jejich legislativní a exekutivní pravomoci byly přeneseny na Generální radu. Přesto jsou ale stále spoluknížata zodpovědná např. za vyhlášení voleb, jmenování premiéra a dalších oblastí, kde jednají víceméně nezávisle na andorrských politicích. Andorrským parlamentem je jednokomorová Generální rada, jež má mezi 28 a 42 členy, z nichž je polovina volena celostátně a polovina je zastupiteli zvolenými v každé farnosti. Vládu představuje premiér (volený generální radou a jmenován spoluknížaty) a ministři, které jmenuje sám premiér. Zajímavostí je, že ženy v Andoře získaly volební právo až v roce 1970.

Andorra je neutrální stát a nemá armádu, pouze vojenského náčelníka, kterým je francouzský prezident. O obranu proti nepřátelské intervenci se starají Francie a Španělsko na žádost andorrské vlády, Francie a Španělsko se ovšem smluvně zavázaly neovlivňovat zahraniční vztahy Andorry. Jedinou povinností mužů od 16 do 60 let je naučit se zacházet se zbraněmi. Andorra sdílí s Francií a Španělskem zastoupení v zemích, kde nemá Andorra vlastní konzulát.

Lyžařská oblast Grandvalira zahrnuje skiareály Pas de la Casa, Grau Roig, Soldeu, El Tarter, Canillo a Encamp. S 210 km propojených sjezdovek se jedná o největší lyžařskou oblast nejen v Andoře, ale i v celých Pyrenejích. Jde o vysoko položený areál nacházející se v nadmořské výšce 2.640 m, jištěn je navíc výkonným umělým zasněžováním. Název Grandvalira se požívá od roku 2003, kdy došlo ke spojení dvou nejstarších lyžařských středisek Pyrenejí, Pas de la Casa a Grau Roig (založené v roce 1956) se sektory Soldeu-El Tarter (založené v roce 1964). Dnes zde najdete moderní přepravní zařízení v podobě zejména vysokokapacitních sedačkových lanovek a gondol. Jediný celoplošný skipas vás provede kompaktním areálem zimních sportů plně propojeným lanovkami a sjezdovkami. Krom “běžného“ lyžování a snowboardingu můžete vyzkoušet též heliskiing a opravdu výtečný freeride. Za zmínku stojí i množství dalších aktivit, od sněžnic přes snowtubing, sáňkování, jízdu za psím spřežením až po sněžné skútry. Dobře dostupná je i metropole Andorra la Vella s výhodnými nákupy.

Opravdu výjimečná sportovní událost se v Andoře odehrála 11.-17. března 2019. Skiresort Grandvalira se představil široké světové sportovní veřejnosti jako dějiště finále Světového poháru mužů i žen v alpském lyžování, konkrétně na sjezdovkách Avet v Soldeu a Àliga v El Tarteru.

To však nebylo zdaleka vše. V dubnu 2019 se na pistě Riberal se sklonem až 74 % v sektoru Grau Roig konaly finálové závody Světového poháru v rychlostním lyžování.

kontakt facebook aacount google plus account